Yüz ve Parmak Okuma Sistemleri

Aliağa Güvenlik & Kamera Sistemleri

Yüz ve Parmak Okuma Sistemleri

Yüz ve Parmak Okuma Sistemleri

Yüz ve Parmak Okuma Sistemleri

 

Yüz ve parmak okuma sistemleri, en popüler ve etkili biyometrik güvenlik önlemleri arasında bulunur. İris tanıma ve parmak izi okuyucu olarak da bilinen bu sistemler; özellikle personel güvenliğinin sağlanmasında, kalabalık yerlerde kontrol ve denetimin daha kolay gerçekleştirilmesinde büyük bir yer tutar.

Aliağa Güvenlik ve Kamera Sistemleri bünyesinde zengin özellik ve fiyat seçkisiyle sunulan bu sistemler, farklı çalışma ve yaşam alanlarına uygunluk sağlayacak fonksiyonlarla donatılmıştır. Siz de; parmak ve yüz okuma sistemleri arayışınıza cevap olan firmamız vasıtasıyla, arzu ettiğiniz kalite ve pratikliği kolayca yakalayabilirsiniz.

Yüz Okuma Sistemleri Nedir? Aliağa Yüz Tanıma Sistemleri Nedir?

Bir kişinin kimliğini; yüz özellikleri aracılığıyla tanımlayan ya da onaylayan yazılım ve araçlar, yüz okuma sistemi adını alır. Dijital cihazlarda; oturum açma, kullanıcı ekleme ve benzeri eylemlerin hesap sahibi tarafından gerçekleştirildiğini doğrulamak üzere kullanılan bu sistemler, konutlara veya iş yerlerine giriş-çıkışların daha güvenli hâle getirilmesinde de önemli rol oynar.

Yüz Okuma Sistemi Avantajları Nelerdir? Yüz Tanıma Sistemi Neden Önemli?

Daha verimli ve yüksek bir güvenlik için tercih edilen yüz okuma sistemleri, başlıca şu avantajları beraberinde getirir:

 1. Retina veya parmak izi tarama gibi biyometrik sistemlere nazaran daha pratik, kullanışlı ve hızlıdır.
 2. Doğruluk oranı yüksektir. Yüz tanıma algoritmalarının ideal koşullarda mükemmel doğruluğa sahip olduğu rahatlıkla söylenebilir.
 3. İş akışını hızlandırır.
 4. Bir kişi algılandığı zaman otomatik olarak ışığı açma gibi otomasyonlar oluşturmaya izin verir.
 5. İlâve güvenlik doğrulaması için çok faktörlü doğrulamayı destekler.
 6. Çeşitli güvenlik yazılımlarıyla uyumlu çalışır ve pek çok sisteme rahatlıkla entegre edilebilir.
 7. Canlılık tespit teknolojisine sahiptir. Bu ise canlı kullanıcıların sabit yüz görüntülerinden ayırt edilmesine olanak tanır. Böylelikle sistemi, birinin fotoğrafını göstererek kandırmak imkânsız hâle gelir.
 8. Çevrimiçi platformlarda şüpheli veya riskli davranışların tespit edilmesi, siber güvenlik tedbirlerinin güçlendirilmesi, akıllı telefonların ve farklı kişisel cihazların yetkisiz erişimden korunması, dolandırıcılık algılama, sınır ve havaalanı kontrolü gibi alanlarda yüz tanıma sistemlerinden faydalanılır.

Siz de; yüz okuma sistemleri tarafından sağlanan avantajları işletmenizle bütünleştirmek istiyorsanız bizi tercih edebilir, bu gelişmiş ve üst düzey güvenlik önlemiyle işinize değer katabilirsiniz.

Yüz Okuma Sistemi Nasıl Çalışır?

Algılama, analiz ve tanıma, yüz okuma sistemlerinin tâbî olduğu üç temel süreci ifade eder. Şöyle ki;

 • Algılama:

Bu, görüntüdeki yüzü bulma sürecini tanımlar. Yan ve ön gibi farklı profil açılarındaki yüz verilerinin okunmasıyla birlikte sıra, değerlendirme aşamasına gelir.

 • Analiz:

İkinci etapta yüz okuma sistemi, yüksek bir hız ve performans ile verilerin analizini yapar. Kompleks AI (yapay zekâ) teknolojilerinden de faydalanan bu sistemler; görüntülerden işe yarar bilgileri ayıklama, tasnif etme ve inceleme konusunda bir hayli yeteneklidir.

Yüzün görüntüsünü tüm detaylarıyla okumayı başaran bu sistemler; yüz ifadelerinin ve geometrisinin haritasını çıkarıp okur, yüze ait özellikleri tanımlayarak bir yüzü öteki nesnelerden rahatlıkla ayırt eder.

Bunu yaparken; burun ile ağız, alın ve çene, iki göz arasındaki mesafe; çene, kulak ve dudak kontürü gibi birçok parametreyi hesaba katar. Elmacık kemiklerinin şeklinden göz yuvalarının derinliğine kadar çeşitli doneler, yüz okuma sistemi tarafından kapsamlı bir şekilde incelenir.

Ardından sistem; ulaştığı verileri, yüz kaydı olarak isimlendirilen bir dizi nokta veya sayıya çevirir. Herkesin tıpkı parmak izine benzeyen, kendine mahsus bir yüz kaydı da mevcuttur.

İşte yüz okuma sistemleri tarafından kullanılan bilgiler de buna dayanır. Ayrıca söz konusu veriler, birinin yüzünü ters şekilde oluşturmak için kullanılabilir.

 • Tanıma:

Son aşamaya gelindiğinde yüz okuma sistemi; elde edilen veriler doğrultusunda, ilgili kişinin erişim izni bulunan biri olup olmadığına karar verir. Bunun üzerine yeni kimlik onaylama veya mevcut kimliği doğrulama süreci tamamlanır.

Gelişmiş yüz okuma sistemleri tanımlama yaparken, iki veya daha fazla görüntüde bulunan yüzleri

Mukayese eder ve yüz eşleşme olasılığını değerlendirir. Örneğin; pasaport ya da ehliyet gibi resmî bir kimlikteki yüz ile, cep telefonu kamerasıyla çekilmiş bir selfiedeki yüzün aynı olup olmadığını; aynı zamanda bu görüntünün, sistem bünyesindeki yüz koleksiyonunda zaten yer alıp almadığını çabucak doğrulayabilir.

Siz de; yüz ve parmak okuma sistemleri arayışınıza bizimle nokta koyabilir, güvenlik sektöründe ön plana çıkarak seçkin bir marka hâline gelmiş olan firmamızın efektif çözümlerine başvurabilirsiniz. Faaliyet gösterdiği bütün alanlarda üstün kaliteden taviz vermeyerek hizmet sunan Aliağa Güvenlik ve Kamera Sistemleri ile, en güncel ve inovatif teknolojilerin hayatınıza dokunmasına izin verebilirsiniz.

Eşsiz güvenlik uygulamaları ve ürünleriyle huzur ve konforunuza ortak olmaya hazır bekleyen firmamız, ihtiyaçlarınıza bugününüzü ve geleceğinizii düşünerek cevap verecektir.

Parmak Okuma Sistemleri Nedir? Aliağa Parmak İzi Tanıma Sistemleri:

Bunlar; kişinin parmak izini, veritabanında yer alan diğer parmak izleriyle karşılaştırarak kimlik doğrulama yapabilen sistemlerdir.

 • Üye ve yemekhane takip,
 • Hasta takibi,
 • Parmak iziyle geçiş,
 • Dijital kimlik doğrulama, hesap ve cihaz güvenliği,
 • Personel takip,
 • Okul ve yurtlarda öğrenci takibi,
 • Polis ve emniyet sistemleri gibi çeşitli alanlarda parmak izi okuma sistemleri kullanılır.

Okutulan bütün parmak izlerini hafızasına alan bu sistemler, bunları saniyeler içinde karşılaştırma ve elde edilen verileri, istenildiği zaman çeşitli yazılımlara gönderme gibi işlevlere sahiptir.

Parmak Okuma Sistemleri Avantajları Nelerdir? Aliağa Parmak İzi Tanıma Sistemi Neden Önemli?

İş süreçlerinde verimliliğin, yaşam ve çalışma ortamlarında güvenliğin artırılması için kendisinden yardım alınan parmak izi okuma sistemleri, genel olarak şu faydaları sunar:

 1. Hangi personel iş yerine saat kaçta girip çıkmış? Kimler geç ya da erken gelmiş? Bu gibi sorulara cevap bulmayı sağlar.
 2. Geçişler sırasında yığılma olmasını önler ve böylece kimse uzun kuyrukları beklemek zorunda kalmaz.
 3. Gerçek zamanlı kimlik doğrulama yapmaya, kontrolü kesin ve tam olarak sonuçlandırmaya imkân verir. Öyle ki; bu doğrulama, 1 saniyeden daha kısa bir sürede tamamlanır.
 4. Kart taşıma mecburiyetini ortadan kaldırarak ekstra mâliyetlerin önüne geçer.
 5. Her insanın parmak izi benzersiz olduğu için bu cihazların yanılma payı yoktur. Güvenlik seviyesini daima üst düzeyde tutar. Parmak ucundaki girintiler ve çıkıntılar arasında bulunan mesafeyi dikkate almak suretiyle, kusursuz ve karmaşık bir algoritma oluşturur.
 6. Diğer taraftan; sensör yapısı oldukça hassas bir şekilde tasarlanan parmak okuma cihazı, değiştirilemez ve kopyalanamaz. O nedenle bu tür sistemlerin dolandırıcılığa âlet edilmesi mümkün değildir.
 7. Asansör çağırma, turnike geçiş sistemi, kapı kilidi ve benzeri alanlarda kullanılan parmak izi tanıma cihazları; yetkilendirme ve erişim izinlerinin doğrulanması, geçiş güvenliğinin temin edilmesi ve giriş-çıkışların kontrol altına alınması noktasında büyük önem taşır.
 8. Online veya offline olarak çalışan birçok programla entegrasyonu sağlanabilir. Böylece güvenlik açıklarının en aza indirilmesini ve zaman kaybının engellenmesini de mümkün kılar.

Siz de ileri teknoloji parmak okuma sistemleri için tercihinizi bizden yana kullanabilir; güvenlik sektöründe vazgeçilmez yerini üstün kalitesi ile sağlamlaştırmış olan firmamızla hemen tanışarak, nitelikli ürün ve hizmetlerimizin farkını yaşamınızın her ânında tekrar tekrar deneyimleyebilirsiniz.

Parmak Okuma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Parmak uçlarımızda bulunan derinin benzersiz desenleri, ‘parmak izi’ olarak tanımlanır. Gelişmiş parmak okuyucu sistemler ise parmak izlerini yakalayıp bunların benzersiz özelliklerini analiz edip kaydetmek üzere tasarlanmıştır.

Söz konusu süreç, iki aşamada gerçekleşir:

 • Enrollment (Kayıt),
 • Verification/identification (Tanıma).

Cihazlar bu iki işlemi yerine getirmek için; ultrasonik, kapasitif veya optik sensörlerden faydalanır. Yakalanan veriler ise bir veritabanında saklanır ve karşılaştırma-tanıma gibi işlemler için tekrar tekrar kullanılabilir.

Parmak İzi Okuma Sistemi Modelleri Nelerdir? Parmak Okuma Sistemi Modelleri ve Çeşitleri:

Bu cihazlar, başlıca aşağıdaki faktörlere göre çeşitlenir:

 1. Ekran tipi ve büyüklüğü,
 2. Sensör versiyonu,
 3. Kullanıcı, parmak izi ve log kapasitesi,
 4. Tanıma hızı,
 5. Boyutu ve ağırlığı,
 6. Sahip olduğu işlev ve özellikler,
 7. Çalışma voltajı ve sıcaklığı vb.

Kimi parmak okuma cihazları mola saatlerinde alarm verip zil çalma özelliği barındırırken, bazıları bu fonksiyondan yoksundur. Öte yandan modeller, dış veya iç ortamda kullanıma uygun tasarlanmış olmasıyla da birbirinden ayrılır.

Birçok prestijli markayı bünyesinde toplayan ve en gelişmiş parmak izi okuma sistemleri ile beklentileri karşılayan firmamız; güvenlik sektöründe sahip olduğu büyük Pazar payını, benzersiz kalitesine borçludur. İddialı teknolojileriyle birçok ev ve iş yerinin âdetâ can damarı olmayı başarmış firmamız; sizin de güvenlik nâmına ihtiyacınız olan ne varsa, gereksinimlerinizi tek noktadan, mükemmel çözümleriyle gidermeye hazırdır.