Yangın Algılama Sistemleri

Aliağa Güvenlik & Kamera Sistemleri

Yangın Algılama Sistemleri

Yangın Algılama Sistemleri

Yangın Algılama Sistemleri

 

Yangın algılama sistemleri; ısı, duman ve kombine dedektörleri yardımıyla ortamdaki yangın tehlikesini erkenden fark edip insanları hızlı bir şekilde uyarmayı amaçlayan mekanizmalardır.

Can ve mal kaybının önlenmesinde büyük bir paya sahip olan bu sistemler; konvansiyonel, adresli, görüntü tabanlı ve kablosuz gibi çeşitlere ayrılır.

Her yeni günün yepyeni sürprizlere gebe olduğunu bilen ve bunlar içerisinde yangın gibi doğal âfetlerin, hırsızlık ve benzeri kötü olayların bulunduğunu unutmayan firmamız, muhtemel tehlikelerden korunabilmenizi sağlamak ve olası durumlarda hızlıca aksiyon almanızı mümkün kılmak için çalışır.

Yangın ihbar ve ikaz sistemleri alanında gelişmiş çözümleriyle tercih sebebi olan firmamız, güvenliğini üst düzeye taşımak isteyenlerin doğru adresidir.

EN54 kalite standartlarına uygun, akredite laboratuvarları ve bağımsız kuruluşları tarafından sertifikalandırılmış ürünleriyle firmamızın beklentilere yanıt veren çözümleri, konutlar ve iş yerlerinde güvenliği maksimize etmeye yöneliktir.

Yangın Algılama Sistemleri Nedir? Aliağa Yangın Alarm Sistemleri:

Tehlikeli gazları ve yangın durumlarını; henüz başlangıç aşamasındayken, bünyesindeki kontrol panelleri, sensörler ve dedektörlerle otomatik olarak fark eden ve bunu çeşitli uyarılarla haber veren entegre güvenlik mekanizmalarına, yangın algılama sistemleri denir.

Ayrıca bunlar; yangın ihbar butonları, dâhilî ve hâricî flaşörlü yangın sirenleri barındırır. Böylece farkına vardığı âcil durumları çevreye işitsel ve görsel olarak bildirip gerekli önlemlerin en kısa sürede alınmasına imkân tanır.

Bahsi geçen sistemler; gaz, alev, ısı veya duman gibi yangın belirtilerini ânında saptayarak erken aşamada müdâhil olunmasını sağlar. Bu sayede; oluşabilecek ciddi hasarların önüne geçmek; binayı erken tahliye etmek, içindekileri zarar görmeden kurtarmak mümkün hâle gelir.

Yangın Algılama Sistemleri Neden Önemli? Aliağa Yangın Alarm Sistemleri Avantajları:

Şüphesiz ki yangınların beraberinde getirdiği riskler; hem binalar, hem de endüstriyel alanların güvenliği noktasında büyük bir endişe kaynağıdır. İşte erken uyarı ve hızlı müdâhale fırsatı sunan Aliağa yangın algılama sistemleri, bu risklerin minimize edilmesinde hayatî bir rol üstlenir.

Konutlar, tesisler, ofisler, fabrikalar ve daha pek çok yerde güvenliğin baş aktörlerinden biri olarak karşımıza çıkan bu sistemler; yangınları büyüyüp yayılmadan tespit ederek, mâlî zararların ve can kayıplarının engellenmesine yardımcı olur.

Bunlar yangın söndürmeyi değil, olası yangın durumunda insanların ortamı hızlıca terk etmesini sağlamak üzere geliştirilir.

Bu doğrultuda, yangın algılama sistemleri avantajları şöyle sıralanabilir:

 1. Küçük bir kıvılcımın kor ateşe dönmesini engeller. Zîrâ; Aliağa yangın alarm sistemleri, tehlike ânında erken uyarı özelliği ile hızlı müdâhale imkânı sunar. Ufak bir ısı artışı veya duman ile başlayıp her tarafı saran ve tam anlamıyla felâkete dönüşen yangınlar, bu gelişmiş sistemlerle hemen fark edilip kontrol altına alınabilir.
 2. Patlama ve yangınların; mekânlara, mal ve cana vereceği zararları ortadan kaldırır veya olası yıkıcı etkilerin şiddetini en aza indirir. Hayatı daha güvenli yaşamaya katkıda bulunur.
 3. Tehlike sırasında binanın hızlı tahliye edilmesine katkıda bulunur.
 4. İşletmeler, iş yerleri, şirketler ve endüstriyel tesislerin yangın sebebiyle uğrayacağı finansal olumsuzlukların; buna bağlı ekipman, malzeme, personel ve müşteri kayıplarının önüne geçilmesini sağlar. Personel güvenliğini destekler, tesis varlıklarını korur.
 5. Kalabalık yerlerde öncelikli bir gereksinim olarak yangın güvenliğinin temin edilmesine imkân verir.
 6. Öte yandan; Aliağa yangın ihbar ve alarm sistemleri, kimyasal veya tehlikeli maddelerin olduğu tesislerde zorunlu bir gereklilik olarak varlık gösterir.
 7. Bakım evleri, klinikler ve hastanalerde personellerin, hastaların; eğitim kurumlarında öğrencilerin ve çalışanların; gemi, uçak ve tren gibi taşıtlarda yolcuların güvenliğini sağlamak için yangın algılama sistemlerine ihtiyaç vardır.
 8. Büyük yapılarda yangınların meydana geldiği koordinatları net olarak belirlemek, yine bu sistemlerin sunduğu faydalardan bir diğeridir.

Siz de; tüm bu avantajlara firmamızı tercih ederek sahip olun! Güvenlik sektöründe prestijli bir konum ve hem ulusal hem de uluslararası büyük bir Pazar payı elde eden firmamızla, hayat boyu ayrıcalıklı bir deneyime imza atın!

Aliağa yangın algılama sistemleri firması arayışınızı bizimle çözüme kavuşturarak, üst düzey güvenliği ve buna bağlı yüksek konforu yaşam ve çalışma alanlarınızın yapı taşı hâline getirin! Böylelikle; mal ve can güvenliğinize sizin gibi değer verecek olan firmamız sayesinde, beklediğiniz kaliteye beklentilerinizin çok ötesinde mükemmel ürün ve hizmet seçkisiyle kavuşun!

Aliağa Yangın Algılama Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Geniş bir yelpazede karşımıza çıkan Aliağa yangın alarm sistemleri kullanım alanlarından bazıları şunlardır:

 1. Daireler, siteler, apartmanlar ve konut kompleksleri,
 2. Mağazalar,
 3. Ticari binalar,
 4. İş yerleri,
 5. Asansörler,
 6. Mağazalar,
 7. Veri merkezleri,
 8. Oteller,
 9. Depolar,
 10. Terminaller,
 11. Endüstriyel uygulamaların gerçekleştirildiği alanlar,
 12. Okullar,
 13. AVM’ler,
 14. Hastaneler, diğer sağlık kuruluşları vb.

En iyi Aliağa yangın alarm sistemleri firması olarak tercih edilen bu adreste gereksinim duyduğunuz güvenlik hizmetlerine kolaylıkla erişebilir; sahip olacağınız teknolojilerle; rahat, huzurlu, emniyetli ve uzun ömürlü bir kullanım deneyimine imza atabilirsiniz.

Hem mevcut hem de gelecekteki ihtiyaçlarınıza uyum sağlayacak şekilde tasarlanan gelişmiş güvenlik çözümleriyle bir yandan mâliyetlerinizi azaltabilir, diğer taraftan operasyonel süreçlerinize ivme katabilir veya günlük hayatınızı daha emniyetli kılabilirsiniz.

Aliağa Yangın Algılama Sistemleri Özellikleri Nelerdir?

Ürün ve hizmetlerimiz müşteri taleplerine göre şekillenmekle beraber; yüksek seviye güvenlik ve işlevsellik, onları aynı noktada buluşturur. Buna göre, bünyemizdeki yangın ikaz sistemleri özellikleri genel olarak şöyle ifade edilebilir:

 1. Erken teşhis yeteneğine sahiptir. Bu sayede yangının yayılmasını önleme ve müdâhale süresini artırma şansı tanır.
 2. Zorlu ortamlarda da etkilidir.
 3. Hassas çalışma mekanizmalarıyla geliştirilmiştir. Buhar, toz, kimyasal madde ve benzeri çevresel unsurları tanır, yanlış alarm üretmez. Bu sayede, gereksiz alarmlardan kaynaklı olumsuzlukları engeller.

Örneğin; yanlış alarm, iş faaliyetlerinin kesintiye uğramasına sebebiyet verir. Ayrıca binanın boş yere tahliye edilmesi mâliyeti artırır. Öte yandan böyle durumun sık tekrarlanması kişileri duyarsızlaştırır ve hakîkaten de bir yangın olduğu zaman, bu sefer doğru alarmı görmezden gelmelerine yol açar.

 1. Bunun yanı sıra; Aliağa yangın algılama sistemleri, saha uygulanabilirliği imkânıyla ticari binalardan endüstriyel tesislere, büyük alanlardan yüksek bölgelere kadar geniş bir kullanım yelpazesinde kendinden söz ettirir.
 2. Diğer otomasyon ve güvenlik sistemleriyle bağlantı kurabilir. Bu entegre olma yeteneği, binanın genel güvenlik yönetimini daha verimli kılma noktasında büyük önem taşır.
 3. Uzaktan izlenip kontrol edilebilir.
 4. Akıllı analiz yetisi mevcuttur. Sensör verilerini ve çevresel koşulları en doğru şekilde, etraflıca değerlendirir. Bununla, yanıltıcı alarm seviyelerini de minimize etmiş olur ve insanların gereksiz yere paniğe kapılmasını engeller.
 5. Farklı algılama teknolojilerini bir araya getirir. Böylece değişik yangın türlerini etkili şekilde tespit eder. Entegrasyon kabiliyeti ve güvenliğin en üst seviyede sağlanmasını amaçlayan teknolojileriyle, yangın güvenliği alanında en iyi ortağınızdır.

Öyleyse; hayat kurtaran, maddî varlıkların yok olmasını önleyen ve güvenliğin vazgeçilmez bir parçası olan bu sistemlere, hemen üstün kalite ve en yeni teknoloji farkıyla siz de sahip olun!

En karmaşık teknolojileri en kolay kullanım ve ulaşılabilirlik imkânıyla sunan firmamız sayesinde, varlıklarınızı ve hayatınızı hızlı, etkin, güvenli şekilde korumaya alın!

Yangın Algılama Sistemi Nasıl Çalışır?

Değişik sensörlere sahip olan Aliağa yangın algılama sistemleri, genel olarak şu çalışma prensiplerine sahiptir:

 • Isı Algılama:

Ortamdaki anormal sıcaklık artışlarını, ısı sensörleri aracılığıyla tespit eder. Yangın nedeniyle gerçekleşen ısı değişikliklerini algılayıp tehlikenin başlangıç safhasında belirlenmesine olanak tanır.

 • Duman Dedektörleri:

İnce ve iri partikülleri aynı yüksek hassasiyetle algılama yeteneğine sahip olan bu donanımlar, her duman türünü kolayca tespit edebilecek şekilde tasarlanmıştır.

 • Gaz Algılama:

Yangın esnasında yayılan zararlı gazlar, sistemin ihtiva ettiği gaz sensörleriyle fark edilir. Bunlar; patlayıcı, zehirli nitelik taşıyan gazları hemen ilk aşamada tanıyarak alarm verir.

 • Alev Algılama:

Kızılötesi veya görünür ışığı tespit etmek üzere kurgulanan bu dedektörler, büyük ölçekli tesislerde yaygın kullanıma sahiptir.

Siz de; tüm Aliağa yangın algılama sistemleri modelleri için firmamızın geniş ürün yelpazesine başvurabilir, zengin çeşitlilik içerisinden evinize ya da iş yerinize uygun olanı rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yangın Algılama Sistemi Bileşenleri Nelerdir?

Temel olarak, bir yangın ikaz sistemini meydana getiren bileşenler şu şekildedir:

 1. Dedektörler:

Bunlar, ortamdaki tehlikeyi daha yeni oluşmaya başladığında algılar. Isı, duman, ışın tipi, gaz dedektörü ve kombine dedektör olarak farklılık gösterir.

 1. Yangın Butonları:

Tehlikenin gözle görülmesi hâlinde insanların sistemi manuel olarak harekete geçirmesini sağlar. Butonlar sayesinde sistem el ile aktif edilir ve çevredekiler güçlü bir alarm vasıtasıyla uyarılır. Bu sırada görsel ve sesli uyarıcılar olarak flaşörler ve sirenler kullanılır.

 1. Giriş/Çıkış (I/O) Modelleri:

Yangın durumunda başka bir sistemle etkileşime geçmek, yahut sistemleri durdurmak veya pasif sistemi yeniden çalıştırmak için kullanılır.

 1. Kontrol Panelleri:

Tüm sistemin yönetim ve koordinasyonundan sorumludur.

Siz de; İzmir yangın algılama sistemleri firmaları arayışınızı bizimle sonlandırarak, yüksek güvenlik ve kaliteye adım atmakta geç kalmayın!

Aliağa Yangın Algılama Sistemleri Çeşitleri Nelerdir?

Modern teknolojileriyle efektif güvenlik çözümlerine imza atan firmamız, nitelikli hizmetleri sayesinde ev ve iş yerlerine değer katar. Yaşam ve çalışma alanlarının güvenliğine yepyeni bir boyut kazandıran Aliağa yangın algılama sistemleri, başlıca şu çeşitlere ayrılır:

 • Adreslenebilir (Intelligent) Yangın Algılama ve Kontrol Sistemleri:

Bu mekanizmalar, algılama eylemini noktasal olarak gerçekleştirir. Böylelikle âcil durumun tam olarak nerede meydana geldiği %100 kesinlik ile tespit edilir. Başka bir ifadeyle, alarm durumunu tetikleyen kır-bas butonunun veya dedektörün net konumu saptanabilir.

Her dedektör veya sensörün belli bir adresi vardır. Bu itibarla hangisinin alarm verdiğini doğrudan belirlemek mümkündür.

Örneğin; böyle bir sistemle, ‘4. Kat, 3. Nolu toplantı odası’ gibi nokta atışı bir tespit yapabilirsiniz. Çoğunlukla yüksek ve kompleks yapılar için tercih edilen analog adresli Aliağa yangın algılama sistemleri, tüm dedektörlerin loop yani döngü hattına bağlanmasıyla kurulur.

Genellikle bir loop hattına yaklaşık 128 tane adresli eleman bağlanabilir. Hatlardan çıkan her kablo ve algılayıcı sırasıyla; ısı, duman ve sıcaklık gibi farklı elemanları dolaşır. Böylece hepsini teker teker kontrol eder ve sürekli ortam ile ilgili rapor sunar.

Olası ârıza ve yangın durumlarında ise bütün lopların bağlı bulunduğu kontrol paneline bildirim göndererek uyarı verir.

 • Görüntü Tabanlı Aliağa Yangın Algılama Sistemleri:

Kamera görüntüsünde bulunan pikselleri analiz yöntemiyle incelenip alarm durumunun tespit edilmesi prensibine dayalıdır. Tipik olarak bir merkez sunucu ve kameradan oluşur. ve Yağ, duman, alev ve yansıyan alev kaçaklarının belirlenmesinde önemli rol oynar.

Tamamlayıcı sistem olmaktan çıkan ve birincil algılama sistemi olarak kullanılmaya başlanan bu mekanizma, özellikle noktasal tip algılama dedektörleri kurulumu ve kullanımının zor olduğu yerlerde çok işe yarar.

Örnek vermemiz gerekirse; algılama mesafesi, geniş alan, yükseklik, kir/toz gibi etkenler, noktasal algılama sistemlerinin kurulmasını veya görevini doğru şekilde yerine getirmesini zorlaştırabilir. İşte bu tarz yerlerde videolu Aliağa yangın algılama sistemleri ile başarılı sonuçlara ulaşılır.

Diğer taraftan; FM ve UL kuruluşları tarafından da kabul görerek sınıflandırılan VGA sistemleri, Amerikan sertifikalandırma ve standardizasyon kuruluşlarının literatürlerinde de kendine yer bulmuştur.

Sözü edilen bu sistemlerin en çok kullanıldığı yerler ise şunlardır:

 1. Stadyumlar,
 2. Denizcilik faaliyetleri (Bilhassa gemiler),
 3. Uçak hangarları,
 4. Yüksek tavanlı atriumlar ve depolar,
 5. Klasik algılama cihazlarının yeterince verimli çalışamadığı kirli, tozlu ortamlar.
 • Kablosuz Aliağa Yangın Algılama Sistemleri:

Wi-Fi gibi kablosuz iletişim teknolojilerinden yararlanılarak kurulan bu sistemler, daha pratik bir kullanım deneyimi sunar. Zira kablo çekme zorunluluğu yoktur.

Ayrıca; deprem sensörü ve buna benzer farklı sensör tiplerini de, giriş modelleriyle bu sistem üzerinden izlemek mümkündür. Çıkış modelleri ile de; belirlenen senaryolara göre, asansör ve gaz valfi gibi cihazların kontrolü mümkündür. Sistem bilgisayardan, grafik izleme yazılımı vasıtasıyla görsel olarak da takip edilebilir.

 • Adresli Karbon Monoksit Yangın Algılama Sistemleri:

Bunlar ise; karbon monoksit gazını algılamaya yönelik olarak geliştirilmiş olup, buna göre tasarlanan özel panellerle çalışır. Genelde araçların egzozlarından çıkan bu gaz, belirli bir seviyeye geldikten sonra zehirleyici etki göstermeye başlar.

Sözünü ettiğimiz Aliağa yangın algılama sistemleri ise ortamdaki oksijen ve zararlı gaz dengesini kontrol ederek, ters bir durum varlığında hemen uyarı verip gereken tedbirlerin çabucak uygulanmasını mümkün kılar.

 • Hava Örneklemeli Aliağa Yangın İhbar Sistemleri:

İsminden de anlaşılabileceği üzere bu sistemler; önce havadan örneklemeler alır, daha sonra bunları kendi haznesine getirip yangını algılar. Bunlar; hem yangın alarm sistemlerine doğrudan bağlanabilir, hem de lazer altyapılı ve son derece hassastır.

Dumanı kaynağından test ünitesine taşıyan ve yüksek duyarlılığa sahip olan bu sistemler, diğer algılama teknolojilerine göre çok daha erken uyarı sağlayabilmesiyle ön plandadır. Bunun temel nedeni, yangın ürünlerinin yeterli konsantrasyona ulaşmasını beklemeye ihtiyaç duyulmamasıdır.

 • Konvansiyonel Aliağa Yangın Algılama Sistemleri:

Bu tür sistemler ise bölgesel olarak algılama yapar. Yani lokal (zone) algılamaya dayanır. Genelde basit ve ekonomik olan, bu nedenle küçük projelerde kullanılan sistemlerdir.

Binaların farklı yerlerini özel ve genel bölgeler olarak tanımlayan bu sistemlerin temel işlevi; belirli bir noktada oluşan yangın tehlikesini sezmek ve derhâl alarm durumuna geçerek, müdâhale gerektiren âcil durumu çevreye bildirmektir.

Bu doğrultuda konvansiyonel yangın alarm panelleri 1'den başlayarak 32 veya daha fazla bölge (zone) sayılarından oluşur. Bunlara bir veya birden çok paralel yangın algılama dedektörünü bağlamak mümkündür.

Eğer dedektörlerin birinden alarm gelirse; yangın paneli üzerinde, o dedektörün bağlı olduğu zone bir ışık ile gösterilir. Fakat bunlar hava ve ısı değişimlerinden etkilenir. O yüzden yanlış alarm riski yüksektir. Ayrıca panel ve dedektörler, programlanabilir özellikte değildir.

Siz de; Aliağa yangın algılama sistemleri firması olarak bizi tercih edebilir, ev veya iş yerinizin güvenliğini en yüksek seviyeye çıkarmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm fonksiyonel çözümlere kolayca ulaşabilirsiniz.

Yılların ürünü bilgi birikimi ve deneyimini ustalıkla kullanan profesyonel kadro, inovasyon odaklı yenilikçi teknolojiler, kusursuz hizmet anlayışı ile Aliağa yangın alarm sistemleri firmamız, tüm gereksinimlerinize en doğru şekilde yanıt vermeye hazırdır.

Aliağa Yangın Alarm Sistemleri Firması Olarak Neden Biz?

Geniş bir faaliyet alanına sahip olan ve ürün gamında her zaman en güncel, yenilikçi, gelişmiş teknolojilere yer veren firmamız; yüksek tercih edilme oranını, müşterisine ve işine verdiği değere borçludur. Yangın algılama sistemlerinin kurulum, eğitim, bakım ve onarım gibi işlemlerini üstün başarıyla yerine getiren firmamızın sunduğu çözümler, her konut tipi ve her ölçekteki işletme ihtiyaçlarını karşılayacak kadar çeşitlidir.

Üst düzey verimliliği, çağı aşan ve sınırları zorlayan teknolojisi, güçlü yapısı, tam donanımlı kadrosu ile firmamız; yüksek güvenliğin temin edilmesine ilâveten, sürdürülebilir yaşamın desteklenmesine, çevrenin korunmasına da katkı sağlar.

Dünyanın en büyük yangın ürünleri üreticilerinin stabil, esnek ve güvenilir çözümlerine yer veren firmamız; farklı senaryolara ve algılama kapasitelerine sahip sistemlerle, ihtiyacınıza uygun hizmetleri hayata geçirir.

Siz de; Aliağa yangın algılama sistemleri alanında bize bize başvurarak ihtiyacınız olan güveni ve konforu daha kolay yakalayabilir, muazzam kalitenin ayrıcalığını anbean hissetmeye şimdi başlayabilirsiniz.